Přírodní zemědělství

K centru přiléhají několika hektarové pozemky, které postupně přetváříme v rozmanitý – a hlavně jedlý – ekosystém. Uplatňujeme a testujeme principy získané studiem různých farmářských metod (ekologické, biodynamické zemědělství, biodynamika, Fukuokovo přírodní farmaření, Anastazia – sibiřské léčebné zemědělství, víceletá zrna…); čerpáme ze zkušeností druhých, nejvíce však získáváme z vlastní praxe. Je to zajímavý proces objevování a učení se, který nemá konce.

„Vidle, rýč, kolečko, ohni záda děvečko, ať máš hezké hnízdečko“

Příroda je dokonalým partnerem, ale všechnu práci za nás neudělá a dost často má odlišný názor. O bezúdržbovém systému si zatím necháváme zdát a na svých názorech nelpíme. Pobyt venku při dělání něčeho co nám dává smysl a přináší radost a užitek za tu námahu stojí.

Co vypěstujeme, z toho i vaříme
Naším záměrem je být maximálně soběstační. Po většinu roku jsme zásobování tím, co nám vyroste na pozemku. Zeleninu, ovoce, bylinky, natě a divokou zeleninu zpracováváme v kuchyni při přípravě jídel na akcích centra.

Ovoce
Už se nám podařilo vysázet a oplotit sad, který zahrnuje množství starých odrůd jabloní, hrušní, švestek, třešní a jiných druhů ovoce, o kterých jsme ani nevěděli, že existují (jako je sladkoplodý jeřáb, Nashi nebo moruše). Součástí je i keřové patro v podobě muchovníků, dřínů, arónie, hlošin, čimišníků a lísek. Nezapomněli jsme ani na různé druhy ořešáků a kaštanovníků jedlých.

Podél plotu jsme vysázeli slušnou řadu různých odrůd malin, ostružin, rybízu.

Zelenina a obilí
Převážnou část pozemků nad cestou vedoucí k centru a pokračující dále na Nový Dvůr, jsme oplotili (nacházíme se totiž v migračním koridoru lesní zvěře, což by se dalo vystihnout rčením: „co neochráníš, jako bys ani nezasadil“). Bob se s nadšením pustil do pěstování zeleniny a dokonce i obilí; máme i bylinkovou zahrádku a skleník. Více o jeho projektu a zápalu pro práci s půdou zde.

Naše kurzy
V současné době nabízíme kurz Jedlá přírodní zahrada a divoké byliny ve spolupráci s kamarádem Honzou Vopršalem, který je nabitý obsahem i rozsahem stejně jako jeho tvůrce.

Místo pro váš kurz
Vzhledem k jedinečnému umístění v přírodě a rozsáhlosti pozemků Vám nabízíme možnost zorganizovat si u nás kurz nebo přednášku na téma přírodního zemědělství.

Brigády
Zemědělství je sezónní záležitost. Ale když přijde sezóna, jeden se nenudí.  V období od dubna do října organizujeme tzv. WWOOF (willing workers on organic farm) víkendy. Jsou to vlastně brigády. Práce na zahradě, na poli výměnou za stravu a ubytování. Máte-li zájem o takovou zkušenost, termín a informace o připravované brigádě budeme umísťovat v sekci AKCE.